
A makró fotózás legalább olyan közkedvelt, mint a portréfotózás. Ezért mi is időről - időre visszatérünk valami ötlettel, csináld magad barkácsolással.
Igazán "zöldek" vagyunk ebben a hónapban. Újrahasznosítunk, méghozzá szemetet, pontosabban élelmiszeriparban keletkezett hulladékot. :-) Chipses dobozt használunk makró fotóhoz. Igazából makro kihuzatot készítünk belőle.
Sok tippet és ötletet lehet olvasni arról, hogyan tudjuk a meglévő objektíveinket makro fotózáshoz "átalakítani", felhasználni. Egyik kollégánál fel is merült a kérdés, hogy miért kell átalakítani és barkácsolni, miközben ott vannak a makró objektívek, amik igazán jól és sokkal tökéletesebben használhatóak, mint bármelyik házi megoldás.
Ez valóban igaz! A makró objektívek legnagyobb előnye bármelyik más megoldással szemben, hogy a közelfényképezéshez vannak korrigálva. Vagyis amíg egy dioptriás előtétlencsével, vagy megfordított objektívvel készült makro képnél sok leképezési hibát, torzítást fogunk felfedezni, addig egy makró objektívnél ezek a hibák korrigálva vannak és nem rontják a fotóink minőségét.
De barkácsolni jó és szeretünk! Mitöbb, érdemes kísérletezni és kipróbálni újdonságokat!
Már évekkel ezelőtt láttam ezt a megoldást a neten és igazán látványos fotókat készítettek ezzel az egyszerű eszközzel. Így mindenféleképpen kíváncsi voltam arra, hogy valóban olyan szép képek készíthetőek-e ezzel a megoldással?
Hogyan készült?
A hozzávalók:
- chipses doboz
- fényképezőgép váz záró kupak
- egy fényerős objektív
Az elkészítés igazán egyszerű.
1. A chipses dobozt meg kell tisztítani, majd a fém aljába kell vágnunk egy lyukat (az egész folyamat alatt talán ezt volt a legnehezebb megoldani).
2. Kívül belül le kell festenünk feketére! Kívül csak esztétikailag, de belül azért, hogy a tükröződő felület ne rontsa a képminőséget.
3. A fényképezőgép váz záró kupakján is készítünk egy lyukat. Ugyanolyan méretűt mint a chipses dobozon.
4. A két lyukas alkatrészünket össze kell ragasztani, lehetőleg úgy, hogy a kettő között fény ne tudjon beszivárogni. (Nagyon jól használható hozzá egy ragasztópisztoly.)
Ezzel tökéletes csatlakozásunk van a fényképezőgéphez!
5. Már csak az objektív hiányzik a kihuzatunk elejéről, amit egy fekete filc anyaggal és gumigyűrűvel szorítottam bele a dobozba. Megfordítva!
FONTOS! Az objektív nem állhat ferdén a dobozban! Ha mégis ferde, akkor nem fogunk tudni élességet állítani, vagy nem lesz éles a teljes képmezőnk!
Ezzel készen is vagyunk, jöhet a próba:
Igazán mutatós lett! :-)
Milyen objektívet használtam?
Több különböző gyújtótávolságú objektívvel is tudjuk használni a kihuzatunkat. Minél nagyobb nagyítást szeretnénk elérni, annál nagyobb gyújtótávolságú objektívet érdemes kipróbálni. Azért írom, hogy kipróbálni, mert minél nagyobb a nagyítás, annál nehezebb bánni a szerkezetünkkel. Egyszerűen azért mert kicsit "fejnehéz" lett a rendszerünk és így nehezebb komponálni és élességet állítani is.
Tűfilc hegye.
Ami biztos, hogy muszáj nagy fényerejű objektívet használnunk! Egyszerűen azért mert egy gyengébb fényerejű objektívvel túl sötét lesz a képmező és nagyon megnehezítjük az élességállítást!
Ráadásul nagyon kicsi a mélységélesség! Ha nem látjuk mit csinálunk, akkor nem fogunk boldogulni.
A próbálkozásokat érdemes a "klasszikus" 50 mm gyújtótávolságú 1,8-as fényerejű objektívvel kezdeni. (Ezzel az objektívvel nálam körülbelül 1-1,5 mm volt a mélységélesség.) Úgy látom ezzel egész könnyű bánni és könnyű lesz belejönni.
Széttört kavics felszíne.
Ami igazán trükkös és nehéz: az élességállítás!
Egy megfordított objektívnél teljesen természetes, hogy nem lesz automata élességállításunk - nincs elektronikus kapcsolat a fényképezőgépváz és az objektív között!
De az élességállító gyűrűhöz sem férünk hozzá - megfordítottuk és a kihuzatba dugtuk!
Mi ekkor a teendő?
- Fix objektív használatakor egyszerűen azt a távolságot kell megtalálni, ahol éles lesz a kép. Vagyis közelebb-távolabb megyünk a fotózandó témától. Ez nagyon nem egyszerű és állvány nélkül sok-sok felesleges expozíciónk lesz mire sikerül egy éles képet összehoznunk.
- Zoomos objektív használatakor a zoom gyűrű mozgatásával/elforgatásával is tudunk élességet állítani.
- De nagyon jó megoldás az élességállításra ha az állvány menetes szárával a komplett fényképezőgépet fel-le mozgatjuk. Persze ez akkor működik ha nagyjából felülről fotózunk lefelé.
Egy papírlap szemmel alig észrevehető mintája.
Összegzésként megállapítható,
- hogy a jó képminőséghez pontos elkészítésre van szükség.
- A fénybeszűrődés, vagy a szenzor síkjával nem párhuzamos objektív behelyezés teljesen elrontja a képminőséget.
- A mélységélesség nagyon kicsi, nagyobb gyújtótávolságú objektívekkel kicsit nehézkes az élességállítás.
De a makró-hatás nagyon látványos! Igaz meg kell dolgozni a végeredményért, de a fáradozás kifizetődik. Főként azoknak akiket érdekel a fotózás ezen ága.
Ha hasznosnak találtad a cikket, iratkozz fel és próbáld ki az Online fotótanfolyam ingyenes leckéit is!
Vagy lájkold a facebook oldalunkat.
Vagy követhetsz minket a google plus oldalunkon.