» AFIAP
artist of FIAP - a FIAP művésze
» Alacsony színszórású lencsék
Ezeket a lencséket a színhibák kiküszöbölésére fejlesztették ki. Ilyen színhiba a kromatikus aberráció.
Ennek csökkentésével javítható az objektívek rajzolata, élesebb, színhelyesebb képet adnak.
» Alulexponált
A jól exponált képhez megfelelő mennyiségű fénynek kell az fényérzékelőre (CCD / CMOS) érkeznie, hogy a szemünk által látott valós képhez hasonlót kapjunk. Sötét és világos árnyalatokat is kell tartalmaznia a képnek.
Alulexponált képnél túl kevés fény jut az érzékelőkre, így a kép sötét lesz.
» Aszférikus lencsék
A szferikus aberráció (nyíláshiba) kiküszöbölésére készített lencsetagok.
A szferikus aberráció az objektíveknél, a képsarkok életlenedését okozza. A pontok vonalak életlenednek a képsarkok felé haladva, rontva az objektív rajzolatát. Ennek kiküszöbölésére alkalmaznak az objektívekben egy vagy több aszferikus lencsetagot.
» Átnézeti kereső
Másik elnevezése: Newton kereső.
A fényképezőgép vázába épített optikai kereső, amin keresztülnézve ugyanúgy megkomponálhatjuk a képet mint az LCD monitoron. Az átnézeti kereső így lehetővé teszi, hogy a digitális fényképezőgépen ne csak az LCD monitort használjuk fényképezésre, és így energiatakarékosabban is tudjuk használni.
A tükörreflexes fényképezőgépek mindegyikénél megtalálható, a kompakt és bridge gépeknél már típusonként változik, nincs mindegyiken.
» Autofókusz
Az autofókusz, az élesség automatikus beállítását jelenti. A digitális fényképezőgépek mindegyikénél megtalálható. A mai korszerű digitális fényképezőgépeknél már az a ritkább, amikor manuális fókusz, manuális élesség beállítási lehetőség is van egy gépen.
» Beégés, beégett, bebukott
A beégés azt jelenti, hogy a képünk egyes területei túl sötétek, mégpedig annyira, hogy ezek a területek nem tartalmaznak már részleteket, csak feketék lesznek.
» Blende
A blende, vagy más néven rekesz, az objektív változtatható méretű, kör alakú nyílása. Ezen keresztül jut fény a fényképezőgép fényérzékelőjére.
» Belső élességállítás
Az ilyen típusú élességállítás során az objektív lencsetagjai közül csak a belsők mozdulnak el.
Előnyei:
- Élességállítás közben az objektív hossza nem változik, így pl: a makro fotóknál nem kell mindig újra beállítani a távolságot.
- Az élességállítás közben az objektív első, frontlencséje nem fordul el, ami fontos pl: a polár és az átmenetes szűrőknél.
- Gyors élességállítás, és egyenletes súlyelosztás jellemzi, ami elsősorban a teleobjektíveknél jelent előnyt.
» Bridge fényképezőgépek
Ezek a fényképezőgépek, a kompakt és a tükörreflexes gépek között képeznek átmenetet. Méretben is a két típus között helyezkedik el. Kezdő, és amatőr fotósoknak is szokták ajánlani ezeket a gépeket.
Minőségben és tudásban meghaladják a kompakt fényképezőgépeket, de nem érik el a tükörreflexes gépek minőségét, miközben majdnem mindent tudnak amit egy tükörreflexes fényképezőgép. Beállítási lehetőségeik között már szerepelnek a manuális és a „félautomata” beállítási lehetőségek, ami ideális a kezdő és kísérletezgető fotósok számára.
Ezek a fényképezőgépek, technikailag már fejleszthetőek, sokszor vásárolható hozzájuk tele- és nagylátószögű előtétlencse, és külső vaku. De az objektívek nem cserélhetőek rajtuk.
» B expozíciós idő
A B expozíciós időnél (B záridő, B idő) a fényképezőgép zárszerkezete addig van nyitva, ameddig az exponáló gombot nyomva tartjuk. Az exponáló gomb lenyomásánál a zárszerkezet kinyit, majd ha elengedjük a zárszerkezet bezár. Így mi szabályozhatjuk az exponálás hosszát.
» CCD
A CCD a digitális fényképezőgépek fényérzékelője. Ez alakítja a fényt elektronokká, amelyet a digitális fényképezőgép elektronikája feldolgozható jellé, adatokká alakít.
A CCD-t leggyakrabban a kompakt fényképezőgépekben használják.
» Csúcsfény adapter
Ez az adapter nem más, mint a vaku fejére helyezett fehér derítőlap, ez egyes gépeknél alaptartozék.
A vaku fején, a nagylátószögű adapterrel együtt található meg, azzal együtt húzható ki a használathoz (azokon a vakukon amelyek gyárilag tartalmazzák).
Az indirekt világítás nagyszerű kiegészítője. Portrék esetében az áll alatt és a szemgödörben keletkező árnyékokat deríti.
» CMOS
A CMOS a digitális tükörreflexes fényképezőgépek fényérzékelője. Ez alakítja a fényt elektronokká, amelyet a digitális fényképezőgép elektronikája feldolgozható jellé, adatokká alakít.
A CMOS-t leggyakrabban a tükörreflexes, és bridge fényképezőgépekben használják.
» Derítés
A fotózott témán (tárgy, ember, stb.) a megvilágítási körülményektől függően olykor erős árnyékok keletkeznek, ezzel nagy kontrasztot adva képeinknek.
A derítés alatt azt értjük, amikor ezeket az erős árnyékokat, vagy sötét képrészleteket vaku, vagy derítőlapok segítségével kivilágosítjuk, lágyítjuk.
» Derítőlap
A fény visszaverésére alkalmas vászon, vagy műanyag tábla. Különböző méretben vásárolhatóak (akár házilag is elkészíthetőek). A boltban vásároltak kis méretűre összecsukhatóak, állványra szerelhetőek. A tükröződő felület színe lehet fehér, szürke, arany, vagy ezüst. Az árnyékos területek derítésére, világosítására használhatjuk.
» Direkt, indirekt világítás
Direkt világítás esetében a fényforrással közvetlen világítjuk meg a témát. A fényforrás a témára irányul.
Indirekt világítás esetében a fényforrással egy világos (lehetőleg fehér, vagy ezüst) felületre világítunk (pl.: mennyezet), és az arról visszaverődő fény világítja meg a témát.
» DOF
DOF - Depht of field
Mélységélesség.
A mélységélesség tulajdonképpen élességi tartományt jelent. Azt, hogy a témán élesre állított pont előtt és mögött milyen távolságban lesz éles a kép.
» dpi
A dpi a felbontás mértékegysége. A dpi a dots per inch kifejezés rövidítése, magyarul pont/hüvelyk a jelentése. Vagyis a dpi felbontás az egy hüvelyknyi (1 hüvelyk ~ 2,54 cm) területre eső kép pontok számát jelenti.
Minél nagyobb egy kép felbontása, annál jobb a minősége, vagyis annál nagyobb papír alapú fotó nyomtatható belőle.
» DSLR
DSLR - Digital Single-lens Reflex camera
Digitális tükörreflexes kamera/fényképezőgép.
» Ellenfény
Ellenfényről akkor beszélünk, amikor a fő fényünk (lehet ez a nap, lámpa, vaku, stb.) a fényképezőgéppel szemben helyezkedik el. Ilyenkor a fény, a fényképezőgéppel szemben lévő téma ellentétes oldalát világítja meg.
» Expozíciós idő
Más néven záridő. Azt az időtartamot jelenti, ameddig a fényképezőgép zárszerkezete nyitva van.
» Expozíció korrekció
Az expozíció korrekció segítségével, a fényképezőgép automata üzemmódjait bírálhatjuk felül. A helyes expozíciót, pozitív és negatív irányba módosíthatjuk, így alul- illetve túlexponálhatjuk a képünket.
Egyszerűbben: sötétebbre, vagy világosabbra állíthatjuk az elkészülő fényképünket.
» Felbontás
A felbontás azt határozza meg, hogy mennyi képinformációt, pixelt tartalmaz a képünk. A fényképezőgépek esetében a felbontás azt határozza meg, hogy hány megapixeles a fényképezőgépünk.
» FIAP
FEDERATION INTERNATIONALE DE L’ART PHOTOGRAPHIQUE - Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség
» Full frame
A profi tükörreflexes fényképezőgépek egy részét 24x36 mm-es szenzorral gyártják. Ami egyezik a negatív filmek egy kockájának a méretével. Ezt a szenzorméretet hívjuk Full frame-nek.
» Grid
Rács vonalak, vagy kompozíciós rács.
A fényképezőgép LCD kijelzőjén bekapcsolható négyzetháló.
» Hátsó élességállítású objektívek
Az ilyen típusú objektíveknél az élességállítás során, a lencsetagok közül csak a hátsó mozdul el.
Akkor vesszük hasznát, ha a fotózás során szűrőket használunk, és az első lencséknek emiatt nem szabad elfordulni. Pl: átmenetes, vagy polárszűrőnél.
» HDR képek
HDR - High Dinamic Range, nagy dinamika tartományú kép.
Egyszerűbben: nagy kontraszt tartományú (nagy kontraszt átfogású) képet jelent, olyat ahol egy képen belül a világos és a sötét képrészletek, tónusok is tökéletesen látszódnak.
Az elkészítés lényege, hogy ugyanarról a témáról több felvétel készül. Az elkészült képek egyikén a sötét képrészletek a másikon a normál és a harmadikon a világos képrészletek lesznek jól exponálva. Ezeket a képeket egy erre alkalmas szoftverrel egyesítjük, és így kapjuk meg a képünket amelyiken minden kontraszt/tónus tartomány tökéletesen látszódik.
» Hisztogram
A hisztogram egy olyan grafikon, amelyen az elkészített képünk sötét és világos képpontjainak az eloszlását és mennyiségét is ellenőrizhetjük.
Ha egy koordinátarendszerhez hasonlítjuk akkor a vízszintes tengely a világosság értékeket (balról-jobbra a sötétebbtől a világosig), a függőleges tengely pedig az adott világossági értékkel rendelkező pixelek számát mutatja meg.
» Indirekt és direkt vakuzás
A direkt vakuzásnál a vaku fénye közvetlen a témára irányul, az indirekt vakuzásnál a vaku fénye valamilyen világos felületről, a mennyezetről, vagy egy oldalfalról visszaverődve világítja meg a témát.
» JPG, JPEG
A digitális fényképek mentésénél leginkább elterjedt képformátum.
A digitális fényképezőgépek is ezt a képformátumot használják a leggyakrabban.
A két rövidítésből a JPG az elterjedtebb megnevezés.
» Kelvin
A fény színhőmérsékletének a mértékegysége.
Jele: K
» Kék óra
Azt az időszakot hívjuk így, amikor a nap éppen eltűnik a horizonton, a lámpákat pedig már felkapcsolták.
Az ekkor készült képeken az égbolt színe kék lesz.
» Képzaj
A digitális képfeldolgozás közben, a fény jelekké alakítsa során, nem csak hasznos, hanem oda nem illő, zavaró jelek is keletkeznek, ezt hívjuk képzajnak.
» Kiégés, kiégett
A kiégés azt jelenti, hogy a képünk egyes területei túl világosak, mégpedig annyira, hogy ezek a területek nem tartalmaznak már részletet. A kép ezen részei teljesen fehérek.
» Kompakt fényképezőgép
Egyszerű automata gépek, méretük kicsi, általában egy zsebben elfér. Legtöbbször csak automata beállításokkal használhatóak, vagy előre meghatározott beállításokból választhatunk, Pl: portré, tűzijáték, sportfotó, makro fotó, stb. Beállítási lehetőségeik mindig kevesebb a bridge és tükörreflexes gépekhez képest.
Kifejezett fotós-szaktudást nem igényelnek, ezeket a fényképezőgépeket úgy alakították ki, hogy a legáltalánosabb körülmények között jól használhatóak legyenek.
Árban 10-20ezer forintért már vásárolhatóak.
» Kromatikus aberráció
A színhibák közé sorolható lencsehiba.
A hibát az okozza, hogy a különböző színű fénysugarakat egy lencse különbözőképpen töri meg. Az optikából a képérzékelőre érkező fény különböző színei nem egy pontban, a képérzékelőn találkoznak. Egyes színek egy kicsit előtte, vagy mögötte képződnek le. Emiatt a kép életlenebb, vagy egyes színek az éles képpontok körül kört alkotnak.
Ennek kikszübölésére az objektívekben alacsony színszórású lencsetagot alkalmaznak.
» Közelkép korrekció
Egyes objektívek azon tulajdonsága, hogy a nagyon közeli tárgytávolságból is kiváló rajzolatot adnak, és a közelkép korrekció minden tartományban (közeli és távoli), nagyon pontos autófókuszt tesz lehetővé.
A közelkép korrekciót elsősorban makró objektíveknél használják.
» Kulcsszám
A vakuk teljesítményének a mérőszáma.
A vaku kulcsszáma azt adja meg, hogy mekkora a teljesítménye. Minél nagyobb egy vaku kulcsszáma annál nagyobb a teljesítménye, így annál nagyobb területen és távolságban tudjuk a fényképezéshez használni.
» live view - élőkép funkció
A kompakt és bridge gépeknél elterjedt, de néhány tükörreflexes fényképezőgépnél is megtalálható funkció, ami azt jelenti, hogy a digitális fényképezőgép LCD kijelzőjén folyamatosan látható ugyanaz a kép, amit a fényképezőgép lát. Így a fényképezőgép LCD monitorán tudjuk megkomponálni a képet.
» Manuális fókusz (MF)
A manuális fókusz az élesség manuális/kézi beállítását jelenti. A tükörreflexes gépeknél az élességállító gyűrűvel, míg a bridge és kompakt fényképezőgépeknél valamelyik kezelő gombbal lehet beállítani. Ehhez az auto fókuszt ki kell kapcsolni.
» Megapixel
A megapixel (jele: MP) a digitális képrögzítésre alkalmas eszközök (digitális fényképezőgépek, videó kamerák, fényképezni tudó telefonok, web kamerák, stb.) felbontásának a meghatározásához használatos mutatószám, mértékegység. Minél több megapixelt tud rögzíteni Pl: egy digitális fényképezőgép, annál nagyobb a felbontása, annál részletgazdagabb képet lehet vele készíteni.
» MILC fényképezőgép
MILC - Mirorrless Interchangeable Lens Camera
Tükör nélküli cserélhető objektíves fényképezőgép.
A tükörreflexes fényképezőgépekhez hasonlóan ezeken a fényképezőgépeken is cserélhetőek az objektívek. Azzal a legnagyobb különbséggel, hogy a MILC fényképezőgépekben nincs reflextükör. Így ezek a fényképezőgépek méretileg sokkal kisebbek a tükörreflexesekhez képest.
» ND szűrő
Az ND szűrő egy neutrális szürke szűrő (angolul neutral density), amit ha a fényképezőgép objektíve elé helyezünk, akkor a segítségével hosszabb záridővel, vagy tágabb blendével fotózhatunk.
» Newton kereső
lásd: átnézeti kereső
» Túlexponált
A jól exponált képhez megfelelő mennyiségű fénynek kell az fényérzékelőre (CCD / CMOS) érkeznie, hogy a szemünk által látott valós képhez hasonlót kapjunk. Sötét és világos árnyalatokat is kell tartalmaznia a képnek.
Túlexponált képnél túl sok fény jut az érzékelőkre, így a kép világos lesz.
» Tükörreflexes fényképezőgépek
Azért hívják őket tükörreflexes fényképezőgépeknek, mert az objektíven keresztül érkező fényt egy tükör segítségével vetítik az optikai keresőbe, így abba belenézve pontosan azt látjuk, amit a fényképezőgép rögzíteni fog (ellentétben a kompakt és bridge fényképezőgépekkel).
Ezek a fényképezőgépek cserélhető objektívvel rendelkeznek, vaku csatlakoztatható rájuk, vagyis fejleszthetőek. Képminőségben, beállítási lehetőségben (és méretben is), magasan kiemelkednek a kompakt és bridge fényképezőgépekhez képest.
» Rekesz
A rekesz, vagy más néven blende, az objektív változtatható méretű, kör alakú nyílása. Ezen keresztül jut fény a fényképezőgép fényérzékelőjére.
» Reprodukciós fényképezés
A reprodukció a fényképek, festmények reprodukálását, másolását, sokszorosítását jelenti.
Az eredeti fényképről, először szkenneléssel vagy nagyobb méretű képeknél fotózással egy digitális másolat készül, majd ebből a digitális állományból készül a fotópapír alapú másolat.
» Ultrahangos élességállítású objektívek
Az élességállítást ezekben az objektívekben agy ultrahanggal működő motor végzi.
Az élességállítás így rendkívül gyors, és halk. A nagy zoom átfogású objektíveknél venni észre igazán az előnyét, ahol az élességállításnál hosszabb úton mozognak a lencsék.
Gyártónként más-más elnevezéssel találkozunk:
Canon: USM - UltraSonic Motor
Nikon: SWM - Silent Wave Motor
Sigma: HSM - Hyper-Sonic Motor
» Záridő
Azt az időtartamot jelenti, amíg a fényképezőgép fényérzékelőjére (régi gépeknél a negatívra) fényt engedünk be. Minél kevesebb a fény (minél sötétebb van), annál hosszabb ez az időtartam, hogy a képünk megfelelően megvilágított legyen.
» Vakufény-korekció
A vakufény-korrekció segítségével a vaku teljesítményét tudjuk változtatni. Erre abban az esetben van szükség, ha a vaku fénye egy kép elkészítéséhez túl sok, vagy túl kevés. ha a "+" irányban változtatunk, növeljük a vaku fényerejét a képünk világosabb lesz, ha "-" irányban változtatjuk a vaku fényerejét a képünk sötétebb lesz.
» Vaku jelzések: KS, LZ, GN
Mindhárom rövidítés a kulcsszámnak a jele.
Magyarul: kulcsszám: KS
Németül: Leitzahl: LZ
Angolul: Guide number: GN
» Villanj-körte
A villanj-körte tulajdonképpen egy hálózatról, 220V-al működő vaku.
Szabvány, E27-es foglalatba csavarható, így könnyen, akár egy asztali lámpaburába is beletehető. Ezáltal egy kis méretű könnyen mozgatható vakut kapunk.
Jól jöhet második vakuként, vagy még egy rendszervaku helyett. Akár tárgyfotózáshoz, vagy portrézáshoz.
A vilanj-körtéhez több kiegészítőt is lehet vásárolni (beauty dish, esernyő, szinkronkábel), de akár szettben is megvásárolható, állvánnyal, áteresztő ernyővel, szinkronkábellel.
» Virtuális horizont
Az LCD monitoron megjeleníthető (bekapcsolható) funkció, ami segít ellenőrizni a fényképezőgép pozícióját, elmozdulását a horizonthoz (vízszinteshez) képest.
A virtuális horizont a képpel együtt Liveview módban jelenik meg az LCD monitoron.