Mindig örülök annak, ha sikerül használható fotó tippeket adni másoknak, és annak is ha ezeket ki is próbálják. A ráadás, ha visszajelzést is kapok. Így megnézzük mivel egészíthetjük még ki a vakunkat, hogy a megfelelő világítást kapjuk?
Ezért egészítem ki az előző cikkünket egy pár fontos tudnivalóval:
Ez a kérdés érkezett hozzám:
"Kipróbáltam a cikkben leírt beállításokat és hiába fordítottam el a vakut, hogy a derítőlapra villantsak, nekem szemből is túl világos lett az arc. Mintha szemből is rávakuztam volna."
- vagyis az arc szemből is kapott fényt, nemcsak a derítőlapról.
Ennek az oka, hogy a vaku nem csak a derítőlapra világít, hanem a zoom állástól függően egy nagyobb körben. Ebben az esetben azt kell elérnünk, hogy a vakuról közvetlenül a modell ne kapjon fényt, csak a derítőlapról.
Erre több megoldás is lehetséges:
- használhatjuk a vaku zoomját
- méhsejt rácsot
- árnyékoló lapot.
A zoomolás a vakuval:
A dönthető fejű rendszervakuknál manuálisan lehet állítani a vaku zoom állását. Ezt azt jelenti, hogy a vaku villanási szöge állítható. Ha nagyobbra állítjuk a zoomot, a vaku fénye kisebb területre fog világítani, jobban koncentrálódik a fény a derítőlapra.
Méhsejtrács használata:
Ezt már az eredeti cikkben is említettem: hogy a fényt koncentráltabbá tehetjük, ha a vakura méhsejtrácsot teszünk, mint például ebben a korábbi cikkünkben. Így a vakuval csak a derítőlapot világítjuk meg, a modell pedig csak a derítőlapról kap fényt.
Árnyékolással:
A vakunak a modell felé eső részére egy átlátszatlan, fekete lapot kell helyezni. Így árnyékolva a modell felé eső fényt.
Lásd mintakép.
Ha hasznosnak találtad a cikkeket, iratkozz fel és próbáld ki az Online fotótanfolyam ingyenes leckéit is!
Vagy lájkold a facebook oldalunkat. Vagy követhetsz minket a google plus oldalunkon.