
Mi mit jelent egy vaku szótárában? Összegyűjtöttünk pár alapfogalmat, amelyek gyakran felmerülnek e témában.
Kulcsszám:
A gyártók ezzel a számmal jelzik vakuk teljesítményét. A nagyobb szám természetesen nagyobb teljesítményt jelent, ami jól jön ha nagyobb távolságban, nagyobb fényerővel szeretnénk a témánkat megvilágítani.
Zoomos vaku:
Ez azt jelenti, hogy a vaku villanási szöge állítható. Ha nagyobbra állítjuk a zoomot, a vaku fénye kisebb területre fog világítani.
Alap esetben a vaku zoomja követi az objektíven beállított látószöget (gyújtótávolságot) de természetesen manuálisan is állítható. Így csak azt a terültet fogja megvilágítani amelyet az objektív lát.
Manuális vaku:
A vaku teljesítményét manuálisan kell/lehet beállítani. Nincs automata üzemmód, a vakutól a fényképezőgép nem kap adatokat (nem tudja mekkora teljesítménnyel fog elvillanni), ami segítené a pontos expozíció beállítását.
TTL rendszervaku:
Through The Lens - az objektíven keresztül szóösszetétel rövidítése.
A manuális vakukkal ellentétben itt a fényképezőgép és a vaku között már van kommunikáció. A vaku az exponálógomb lenyomása (élességállítás) után, de még az expozíció előtt (!!!) elővillantásokkal határozza meg, hogy a vakunak a helyes expozícióhoz mekkorát kell villannia. Egyszerűen: ez az automata vaku.
Működése: A vaku elővillant - a fényképezőgép fényt mér (az objektíven keresztül - TTL) - majd exponál a megfelelő teljesítménnyel.
Vakupapucs:
A vakupapuccsal csatlakozik a vaku a fényképezőgéphez.
Szinkronidő / vaku szinkron:
Vaku használatánál alapfeltétel, hogy a fényképezőgép zárszerkezete a villanás pillanatában teljesen nyitva legyen. Az a legrövidebb záridő amelynél még az előző állítás igaz (a vaku fénye még teljesen be tudja világítani a témát), a szinkronidő.A szinkronidő a leggyakrabban 1/125, 1/200, 1/250 másodperc.
Vakufény-korekció:
A vakufény-korrekció segítségével a vaku teljesítményét tudjuk változtatni. Erre abban az esetben van szükség, ha a vaku fénye egy kép elkészítéséhez túl sok, vagy túl kevés. ha a "+" irányban változtatunk, növeljük a vaku fényerejét a képünk világosabb lesz, ha "-" irányban változtatjuk a vaku fényerejét a képünk sötétebb lesz.
Vaku segédfény:
Az élességállítás pontatlan lehet, vagy nagyon nehezen is működhet, amikor kevés fényben, vagy egyszínű, homogén felületen szeretnénk élességet állítani. Ilyenkor a vaku egy vörös mintát világít/vetít a témára, ami megkönnyíti a fényképezőgép élességállítását.
Facebookon szólunk, ha új anyag van! Egyetlen lájkba kerül, és mindig értesülhetsz a legújabb cikkekről!
Ha pedig hasznosnak találtad a cikket, iratkozz fel és próbáld ki az Online fotótanfolyam ingyenes leckéit is!