Nézzük meg, hogyan készülnek azok a fotók, amelyeken a modell, vagy modellek a levegőben vannak, vagy egyszerűbben írva, magasra ugranak és a repülés pillanatában vannak lefényképezve.
Mi kell egy ilyen fotóhoz? Hogyan kezdjünk hozzá?
- Kezdjük az egyik fontos hozzávalóval, a magasra! ugró modellünkkel.
Az, aki soha sem szokott magasra ugrálni, és 10 cm-nél nem tud feljebb emelkedni, az legyen inkább aki fényképezni fog. - Másodszor szükségünk lesz napsütésre. Nem azért, mert árnyékban, vagy felhős időben nem lehet ilyen fotókat készíteni, hanem azért mert a kép hangulatához nagyon jól illeszkedik.
Ezeken a képeken uralkodik a boldogság, a jókedv és ezt fokozza a nyár és a napsütés. - Természetesen a napsütés azért is jó, mert így rövidebb záridővel tudunk majd exponálni/fényképezni.
Ezzel tudjuk elrontani a fényképünket:
Nézzük meg, mi az a három dolog, ami elronthatja a fotónkat, vagy nehézséget okozhat a fotósnak:
- az élességállítás
- az időzítés
- bemozdulás
Az élességállítás azért nehezebb, mert mozgó "célpontot" illetve modellt kell lefotózni, az időzítés pedig azért, mert pont akkor kell exponálni, amikor a modellünk, vagy modelljeink a legmagasabban vannak.
Hogyan tudunk egyszerűen élességet állítani és tűéles képek készíteni:
A "titok", hogy még az ugrás előtt élességet kell állítani! Egyszerűen, amikor előttünk állnak a modelljeink élességet állítunk, félig lenyomjuk az exponáló gombot, majd nyomva tartjuk és amikor felugrottak, teljesen lenyomjuk (exponálunk).
Ezzel a megoldással nem csak a képünk lesz éles, de az időzítés is sokkal egyszerűbb! Ha nem MILC, vagy tükörreflexes fényképezőgéppel fotózunk, hanem egy egyszerű kompakttal ami lassabban állít élességet, akkor mire az élességet állít és tudunk exponálni, addigra már vissza érkeztek a földre a felugró modelljeink.
A pontos időzítésben pedig segít, ha gyakorlunk egy kicsit és több képet készítünk. De csak addig, amíg a sok ugrálástól a modelljeink el nem fáradtak.
Rövid záridő és nem mozdul be senki!
Ahhoz, hogy a képen tényleg mindenki tűéles legyen, fontos, hogy rövid záridővel tudjunk fényképezni, hogy a képen ne legyen bemozdult (elmosódott) senki. Ha ezt napsütésben tesszük, akkor nem lesz probléma még akkor sem, ha teljesen automatán, vagy program üzemmódban használjuk a fényképezőgépet. Ha bizonytalanok vagyunk magunkban, vagy a fényképezőgépben, akkor válasszuk a rekesz automata üzemmódot és állítsunk be 1/250-ed záridőt.
A fotó "A Színház és a Világ" elnevezésű táborban készült,
ahol a fotózás elsajátításában segítettünk!
A képen szereplő modellek maguk a fotós növendékek.
Ha érdekesnek találtad a cikket, iratkozz fel és próbáld ki az Online fotótanfolyam ingyenes leckéit is!
Hasonló ingyenes fotós cikkekért lájkold a facebook oldalunkat. Vagy követhetsz minket a google plus oldalunkon.