Összeszedtük az elmúlt időszak (nyár és ősz) frissítéseit, mivel is foglalkoztunk: Fényformálókat barkácsoltunk, megnéztük melyik jelzés mit jelent a memóriakártyákon, Wi-Fi-t használtunk a fényképezéshez, élességet állítottunk, nagy fényerejű objektívet használtunk, gyújtótávolság szorzót számoltunk és a kemény/lágy fénnyel kapcsolatban tisztáztunk egy félreértést.
Próbáld ki! Diffúzor barkács otthon!
Itt a nyár és a tűző napsütésben sokszor jól jöhet egy diffúzor. De mi is az a diffúzor? És miért csináljuk egyet otthon?
Kemény fény - lágy fény - lágyabb fény. Tisztázzunk egy félreértést!
Visszatérő kérdés: - Nem értem ... ha közelebb visszük a fényforrást miért lesz lágyabb a fény??? Nem épp keményebbnek kellene lennie?
Memóriakártyák jelzései 1. rész
Amikor szükségünk van egy új memóriakártyára, elmegyünk venni egyet. Bemegyünk egy boltba és ha nincs kiszolgáló (aki ért is hozzá), akkor nézhetjük a jelzéseket a csomagoláson. Ha nem vagyunk velük tisztában, akkor bajban vagyunk.
Tehát van egy halom memóriakártya nagyon sok jelzéssel, próbáljunk meg kiigazodni köztük.
Memóriakártyák jelzései 2. rész
Az első részben megnéztük, hogy mit kell tudnunk az SD, SDHC, SDXC memóriakártyákról. Most további memóriakártyákkal kapcsolatos kérdések és válaszok következnek.
AF-ON - a hátsó élességállító gomb
A DSLR - tükörreflexes fényképezőgépek némelyikén találunk egy gombot a hátulján, amelyikkel élességet tudunk állítani.
Miért kell egy autofókusz gomb, ha úgy is az exponálógombbal állítunk élességet? Van amikor ezt érdemes használni?
Ezért jó a Wi-Fi a fényképezőgépben :-)
Miért kell a Wi-Fi kapcsolat a fényképezőgépbe? Mire használjuk?
Öt indok amiért én nagyon szeretem, és használom:
Ha van egy 1,8-as fényerejű objektíved, használd!
Azért írok most erről a témáról, mert megütötte a fülemet egyik ismerősöm mondata:
"Nekem is van egy 50mm-es, 1,8-as objektívem. Olvastam róla, hogy milyen szuper és olcsó is, de nem szoktam túl sokat használni, mert nem tudom hol, mikor kellene használnom."
A hétvégén beleestem abba a hibába, ami a "10 dolog ami egy fotós munkáját tönkreteheti" között szerepel. Szerencsére nem a memóriakártyát hagytam otthon, hanem az öt az egyben derítőlapot, aminek középső része a diffúzor, amit én előszeretettel használok.
Nehéz téma és sok a visszatérő kérdés:
- Mi az a gyújtótávolság szorzó?
- Ha nem Full frame szenzorméretű fényképezőgépünk van, akkor ahhoz, hogy megkapjuk az objektívek valós gyújtótávolságát meg kell szoroznunk valamennyivel? Mennyivel is?
Ezeken kívül sok furcsa kérdés merül fel, sajnos jogosan. Öntsünk tiszta vizet a pohárba.
Mire jó a fotózásban a homokzsák? Hogyan készíthetjük el otthon plusz extrákkal?