
A januári UV szűrős cikk után páran megkérdezték, hogy milyen szűrőt érdemes venni? Slim vagy normál kialakításút? És egyáltalán miért jó a slim (vékony) objektív szűrő?
Abban a cikkben arról írtam (itt találjátok), hogy az addig használt UV szűrőm megadta magát, kiesett a lencse a foglalatból. Amikor pedig ki szerettem volna cserélni, akkor alig tudtam leszedni a régi slim szűrő foglalatát.
Fontos egy pár dolgot ezzel kapcsolatban leírnom:
- Nem árulom el a szűrő márkáját! Nem hiszem/gondolom, hogy ezzel a márkával bármi baj lenne.
- Valószínű, hogy a szűrőt elölről megnyomhattam, vagyis rásegítettem én erre a hibára. Nem tudom hol és mikor, de rendeltetésszerű használat közben nem fog senkinek kiesni a lencse belőle.
- Egy másik objektívemen ugyanilyen márkájú szűrőt használok, azzal semmi baj nincs!
- Azóta kipróbáltam, hogy le tudom-e tekerni (a régi/sérült nagyon nehezen jött le). Minden erőlködés nélkül lejött, a slim kialakítás itt nem nehezítette meg a dolgomat.
Miért vannak slim kialakítású objektív szűrők?
- Nem az első helyre kellene írnom, de mégis: csinosabb, jobban néz ki a keskenyebb szűrő.
- Fotó technikailag a keskeny, vagy vékony kialakításnak a nagylátószögű objektíveknél van szerepe. A nagylátószögű objektíveknél egy normál (szélesebb) kialakítású szűrő ugyanis vignettálást okozhat a képszéleken.
Egyszerűbben fogalmazva: a széles szűrő árnyékolhatja a fényt az objektív szélén, így az elkészülő kép szélei sötétebbek lesznek.
A keskeny vagy más néven slim szűrők használatával ezt a hibát kiküszöböljük!
- Ezért nem mindegy, hogy egy objektív szűrő milyen vastag. 5 mm, 3 mm, vagy 1 mm! Igen, 1 mm! Az extra nagylátószögű objektívekhez ilyen vékony szűrők is készülnek.
Facebookon szólunk, ha új anyag van! Egyetlen lájkba kerül, és mindig értesülhetsz a legújabb cikkekről!
Ha pedig hasznosnak találtad a cikket, iratkozz fel és próbáld ki az Online fotótanfolyam ingyenes leckéit is!