A májusi kérdőívünknél már (Miről olvasnál többet?) felvetődött a téma, és ismét érkezett ezzel kapcsolatos tanácstalanság.
"Azt hittem értem ezt a témát, de egy kicsit összezavarodtam. (...)
Mikor emelhetem meg az érzékenységet? És meddig? Ugyanazon az érzékenységen egyszer zajosak a képek, máskor pedig nem. Miért van ez? Egy jobb fényképezőgépet kellene vennem?"
Az Online fotótanfolyam cikkeiben már foglalkoztunk részletesen az érzékenységgel, most ismét elővesszük a témát.
Ennek fő oka,
- hogy eltelt azóta két év, és a technika/digitális fényképezőgépek fejlődnek.
A meddig emeljük az érzékenységet című cikkekben már említettük a válaszokat a következő kérdésekre, de érdemes megnézni ezeket újra, más szemszögből, máshogy magyarázva.
- Ugyanazon az érzékenységen egyszer zajosak a képek, máskor pedig nem. Miért lehet ez?
Az alap megállapításunk szerint, az érzékenység megemelésének kellemetlen velejárója, hogy vele együtt, nőni fog a képzaj is. Minél nagyobbra állítjuk az érzékenységet, annál nagyobb lesz a képzaj. Ez így rendben is van.
Ugyanakkor fontos megállapítás, hogy ugyanazon érzékenységen nem lesz minden felvételünk egyformán zajos. Vagyis, ha ISO3200-as érzékenységgel esti és nappali képeket is készítünk, akkor az esti sokkal zajosabb lesz (sokkal jobban észrevehető) a nappalihoz képest.
Ennek oka, hogy a képzaj a sötét képrészletekben (a képek sötét tónusaiban) lesz jobban látható, észrevehető! Tehát, ha esti fotókat készítünk akkor a képzaj jobban látható, mint ugyanazon érzékenységgel készült nappali képeken! (De ha nappal fotózunk, amúgy sem kell magas érzékenységet használnunk, ne felejtsük el kisebbre állítani!)
Meddig emelhetjük az érzékenységet? Van-e értelme az extra magas érzékenységnek?
Ezt a kérdést most technikai oldalról szeretném megközelíteni. Amíg körülbelül egy 5-6 évvel ezelőtti digitális fényképezőgépnél az érzékenységet ISO 1600-ig "tekerhettük fel", addig ma már nem ritkák azok a fényképezőgépek, amelyeknél ennek a nyolcszorosát, ISO 12800-as érzékenységet állíthatunk be.
Sőt! Amíg egy 5-6 évvel ezelőtti fényképezőgépnél, 400-as érzékenység felé nem szívesen emeltük az érzékenységet a képzaj miatt, addig ma nyugodt szívvel használhatjuk a 3200-as érzékenységet is, ráadásul kevesebb képzajjal.
Tehát, hogy van-e értelme ezeknek az extra magas érzékenységnek?
A válasz az, hogy igen.
- Persze fenntartásokkal, attól függően, hogy csak hobbiból fotózunk, vagy ez a munkánk.
- Számít-e az, hogy egy kicsit zajosabb lehet a felvételünk, de legalább sikerül elkészíteni a fotónkat.
Rossz fényviszonyok mellett, állvány és önkioldó nélkül nem biztos, hogy van más esélyünk. - Ha kipróbáljuk a fényképezőgépünket, eldönthetjük, milyen magasra vagyunk hajlandóak megemelni az érzékenységet, mi az ami nem zavaró számunkra.
A mintakép 12800-as érzékenységgel, vaku és állvány nélkül készült.
Az extra magas érzékenység tette lehetővé, hogy kézből fotózva is éles kép készülhessen.
Ha érdekesnek találtad a cikket, iratkozz fel és próbáld ki az Online fotótanfolyam ingyenes leckéit is!
Hasonló ingyenes fotós cikkekért lájkold a facebook oldalunkat. Vagy követhetsz minket a google plus oldalunkon.